Лимонна кислота — це порошок білого кольору, добре розчинний у воді.
Вперше лимонну кислоту отримав шведський хімік Карл Шекеле 1874 року з недозрілих плодів лимонного дерева. Лимонна кислота міститься в більшості рослин, оскільки використовується в їх дихальному циклі. У великих кількостях лимонну кислоту можна отримати з недозрілих лимонів і китайського лимонника, також лимонна кислота міститься в плодах цитрусових рослин, ягодах, хвойних породах дерева. У промислових масштабах лимонну кислоту отримують за допомогою синтезу цукрових речовин або цукру та промислових штамів пліснявого гриба.
Нічим не прикметна, без кольору та запаху, вона однаково корисна для побутової техніки та консервування, застосовується в косметології та будівництві, продовжує життя кольорам і ефективно очищає срібло. Якщо ви жодного разу не наситили лимонну кислоту в чайник, щоб очистити його від накипу, обов'язково спробуйте. Результат вас приємно здивує. А ми розповімо про те, чим ще лимонна кислота може бути корисна в побуті та в кулінарії.
- Для консервації овочів. Лимонну кислоту кладуть наприкінці, перш ніж заливати маринад у банку. На 1 літр зазвичай додають 1⁄4 чайної ложки. Порівнюючи з оцтом лимонна кислота, надає маринаду м'якшого смаку.
- Для приготування компотів. Антисептичні властивості лимонної кислоти допомагають уникнути бродіння. Її додають разом із цукром під час варіння або в банку з готовим компотом перед зачиненням.
- Маринад для м'яса. Додайте 1⁄4 чайної ложки на кілограм м'яса під час маринування шашлику, і яловичина або баранина стануть м'якими, а готова страва набуде приємного присмаку.
- Домашній майонез. Лимонна кислота стане чудовою заміною оцту під час приготування майонезу та інших домашніх соусів. Додають її зазвичай із розрахунку 1 грам на 1 літр.
- Для випічки. Пляшечки та бісквіти стануть пишнішими та отримають приємний цитрусовий присмак.
- Для десертів. Лимонну кислоту додають у глазур або крем, щоб надати їм кислинку та позбавити нудотності.
- Приправа для борща. Щіпка лимонної кислоти допоможе борчу зберегти яскравий насичений колір, підкислить його та водночас не додасть зайвого запаху, як це може зробити оцет.
- Очистити чайник від накипу. Перевірений спосіб боротьби з накип'ю від наших мам і бабусь. Налийте повний чайник води, додайте дві столові ложки лимонної кислоти. Кип'ятіть розчин упродовж десяти хвилин, потім залиште в чайнику на пів години.
-
Очистити праску. Для того, щоб позбавити праску з відпарювачем від вапна та накипу, залийте в ємність для води заздалегідь приготований розчин: 30 г кислоти на 150 мл води. Увімкніть праску на максимальну потужність і натискайте кнопку випуску пари доти, доки вода не закінчиться. Після цього пропрасуйте гарячою праскою непотрібну ганчірку з льону або бавовни, щоб переконатися, що він не залишає слідів.
-
Вивести плями від вина. Приготуйте концентрований розчин: столова ложка кислоти на 100 мл води. За допомогою ватного диска нанесіть його на пляму, злегка потріть. Залиште на 5 хвилин за можливістю на сонці. Потім сполосніть річ і посмагайте як зазвичай.
-
Позбутися плям поту на білих речах. Щоб прибрати з білих речей розводи та жовті плями поту, розчиніть чайну ложку лимонної кислоти в склянці води та змочіть брудні місця. Можна також повністю намочити одяг. Залиште на годину, а потім постирайте звичайним милом або порошком.
-
Помити мікрохвильовку. У глибоку миску для мікрохвильовки налийте 200 мл води та додайте чайну ложку лимонної кислоти. Поставте розчин у піч, увімкніть його на повну потужність на 15 хвилин. Після цього протріть стінки мікрохвильовки зсередини вологою ганчіркою: бруд і жир легко відмиються.
-
Видалити жир і нагар зі сковороди. Лимонна кислота чудово прибирає жирну нагарку з алюмінієвої сковороди. Приготуйте у великій каструлі розчин: 2 столові ложки кислоти на 2 літри води. Помістіть у нього сковороду та прокип'ятіть 15 хвилин. Акуратно зніміть нагар за допомогою дерев'яної лопатки.
-
Почистити пральну машину. Накип і вапно в пральній машині можуть призвести до її зламання. Впоратися з ними допомагає лимонна кислота. Насипте 100 г «лимонки» у відсік для прального порошку. Запустіть повний цикл прання без білизни на високій температурі. Наліт розм'якшиться й піде під час сполоскування. Однак будьте обережні: такий метод очищення не рекомендується проводити частіше, ніж двічі на рік, щоб не пошкодити гумові елементи пральної машини.
-
Продезінфікувати поверхні. Слабкий розчин лимонної кислоти допоможе видалити бруд, розводи та вапняний наліт із найрізноманітніших поверхонь, а заодно усуне неприємні запахи й бактерії. Ним протирають кахель, столи, підлогу, сантехніку, холодильник.
-
Хімічний пілінг для обличчя. Лимонну кислоту можна використовувати, щоб очистити пори та освітлити шкіру. Розчин кислоти («лимонка» плюсу вода в співвідношенні 1:1) необхідно нанести на чисту шкіру обличчя, залишити на 1-2 хвилини, потім змити великою кількістю води та нанести поживний крем. Процедуру не рекомендується проводити влітку та в сонячні дні.
-
Ополіскувач для волосся. Після миття волосся корисно обполіскувати злегка підкислою водою. Вона регулює жирність шкіри голови, допомагає позбутися лупи, додає волоссю блиск і гладкість.
-
Засіб для схуднення. Якщо розчинити щіпку лимонної кислоти в літрі чистої води та пити між прийманнями їжі, це допоможе знизити апетит і скоротити об'єм порцій. Така підкисна вода покращує травлення й допомагає дотримуватися дієти.
Рубіка "Попит — відповідь"
Відповідь:
- Берете 100-200 г лимонної кислоти.
- Закладаєте у відсік для порошку.
- Встановіть режим прання Бавовна за температури 90-50 градусів.
- Запустіть прання.
- Засинати в чайник ложку лимонної кислоти, залити 500 мілілітрів води, закип'ятити.
- Через 20-30 секунд кип'ятіння повторити.
- Після кип'ятіння не зливати воду впродовж 1,5 години.
- Потім воду вилити, видалити залишки нальоту.
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Китай |
- Ціна: 79,30 ₴/кг
- Мінімальне замовлення: 25 кг